Forside / Opskrifter / DROPS / Sokker / Dancing Bunny Socks 2
Gratis opskrift · til børn

Dancing Bunny Socks 2

95,70 kr.garn til mindste str., billigste butik

Drops Karisma pr. nøgle: Rito.dk 15,95 · Hobbygarn 18,95 · Kreamok 22,00

Fra DROPS Design kommer Dancing Bunny Socks 2 – et par sokker til børn i størrelserne 24-43. Opskriften er strikket i Drops Karisma (100 % uld, superwash). Strikkefastheden er 21 masker pr. 10 cm (pind 4), så det er hurtigt nok til at holde motivationen. Vi sammenligner prisen hos 3 butikker – billigst er Rito.dk med 15,95 kr. pr. nøgle mod 22,00 kr. hos Kreamok. Opskriften er gratis – du betaler kun for garnet. Der er teknikker, der kræver lidt øvelse – se opskriftens beskrivelse.

Opskriften er gratis fra DROPS Design – du finder PDF-linket på butikkens side. Garnet køber du hvor det er billigst, eller som samlet pakke.

Garn fra
95,70 kr.
Se garn og pris

Garnet til Dancing Bunny Socks 2

Det skal du bruge

Drops Karismaca. 6 nøgler à 50 g til mindste størrelse (300 g / 600 m)
6 × 15,95 kr. = 95,70 kr. hos Rito.dk (billigst)
PindePind 4 mm (garnets anbefaling – opskriften kan afvige)
Størrelser24-43
OpskriftGratis PDF fra DROPS Design (dansk)

Nøgleantallet er beregnet ud fra garnpakkens pris og gælder mindste størrelse – større størrelser bruger mere. Den præcise mængde pr. størrelse står i opskriften.

Drops Karisma

100 % uld, superwash · 50 g / 100 m · 21 m på 10 cm · pind 4

Rito.dkFri fragt over 799 kr. · 52 farver på lager
15,95 kr.pr. nøgle
Gå til butik
HobbygarnFri fragt over 499 kr. · 54 farver på lager
18,95 kr.pr. nøgle
Gå til butik
KreamokFri fragt over 600 kr. · 19 farver på lager
22,00 kr.pr. nøgle
Læg 6 i kurven

Farver hos Rito.dk – klik på en farve for at gå direkte til den:

Sokker kræver et slidstærkt garn med nylon – tjek at alternativet også har det, ellers holder hælen ikke. Priser opdateret 23. oktober 2026 kl. 10:40.

Alternativer i samme strikkefasthed

Garner med 21±1 masker på 10 cm – strik en prøve, og regn mængden om i meter. Sådan gør du.

Drops Cotton Light spar 6,00 kr./nøgle50 % bomuld, 50 % polyester · 105 m/50 g · 21 m på 10 cm
9,95 kr.pr. nøgle hos Rito.dk
Se priser
Drops Muskat spar 2,00 kr./nøgle100 % merceriseret bomuld · 100 m/50 g · 21 m på 10 cm
13,95 kr.pr. nøgle hos Rito.dk
Se priser
Drops Belle 53 % bomuld, 33 % viskose, 14 % hør · 120 m/50 g · 21 m på 10 cm
14,95 kr.pr. nøgle hos Rito.dk
Se priser

Vi får en lille provision, hvis du køber via vores links. Det ændrer ikke prisen for dig, og det påvirker ikke, hvilken butik vi viser som billigst.

Sådan strikker du Dancing Bunny Socks 2 – trin for trin

Dancing Bunny Socks 2 bruger strikket oppefra og ned og flerfarvet mønster. DROPS har videoer til hver teknik – linket står i opskriftens PDF.

  1. Strik en prøve på 21 masker i bredden og vask den, som du vil vaske det færdige – uld sætter sig først efter vask. Passer fastheden ikke, så skift pind, ikke garn.
  2. Slå op og strik skaftet i rib – det holder sokken oppe.
  3. Strik hælen med hælflap og kile – tæl maskerne igen, før du fortsætter foden.
  4. Strik foden til 4–5 cm før ønsket længde, og tag ind til tåen. Luk med grafting (kitchener), så der ikke er en søm under tæerne.
  5. Strik den anden sok med det samme – ellers bliver den aldrig strikket.

Størrelse og pasform

Sokken strikkes 1–2 cm kortere end foden. Mål fodlængden, og gang med 0,9 – strikket strækker sig.

Garnet: 100 % uld, superwash

Superwash-merino kan maskinvaskes på uldprogram ved 30 grader. Det bliver blødere med tiden, men kan også strække sig – tør fladt, aldrig på bøjle.

Se flere sokker og strikkeopskrifter til børn, alle gratis opskrifter eller andre opskrifter i Drops Karisma. Flere opskrifter til pind 4.

Spørgsmål om Dancing Bunny Socks 2

Er opskriften til Dancing Bunny Socks 2 gratis?

Ja. Dancing Bunny Socks 2 er designet af DROPS Design, og hele deres katalog er gratis på garnstudio.com. Du finder PDF-linket på butikkens side – vi linker direkte, så snart vi har hentet det. Du betaler kun for garnet.

Hvilket garn skal jeg bruge til Dancing Bunny Socks 2?

Opskriften er strikket i Drops Karisma. Den præcise mængde pr. størrelse står i opskriftens materialeliste – og garnpakken fra Rito.dk indeholder garnet til den størrelse, du vælger.

Kan jeg strikke Dancing Bunny Socks 2 i et andet garn?

Ja, hvis du rammer samme strikkefasthed som opskriften angiver. Regn mængden om i meter frem for gram. Se vores guide til at vælge alternativt garn.

Hvad koster det at strikke Dancing Bunny Socks 2?

Garnpakken med alt garn koster 95,70 kr. hos Rito.dk. Køber du nøglerne enkeltvis, kan det være billigere – sammenlign priserne ovenfor.

Flere gratis DROPS-opskrifter – sokker til børn

Se alle →

Udforsk mere

DROPS' opskrifter er gratis, og garnet fås hos flere danske butikker – derfor kan du sammenligne. Se Baby Merino, Merino Extra Fine, Air, Alpaca og Kid-Silk med dagens priser, eller alle garner samlet.

Flere gratis opskrifter: alle gratis strikkeopskrifter, til damer, til børn, til baby og til herrer. Nye strikkere finder de nemme på begyndersiden, og på pind 4 og pind 5 ligger de hurtigste projekter.

Emil Rostgaard
Emil RostgaardStår for data, priser, SEO og teknik.
Mette HansenLæser guides igennem og hjælper med garn- og strikkespørgsmål.

Priser opdateret 23. oktober 2026 kl. 10:40 · Fandt du en fejl?