Forest Nymph
Drops Kid-Silk pr. nøgle: Rito.dk 32,95 · Kreamok 47,00
Forest Nymph af DROPS Design er en kjole designet til damer i størrelserne S - XXXL. Du skal bruge Drops Delight og Drops Kid-Silk (75 % mohair, 25 % silke). Strikkefastheden er 18 masker pr. 10 cm (pind 3–4 (dobbelt)), så det er færdigt på få dage. Vi sammenligner prisen hos 2 butikker – billigst er Rito.dk med 32,95 kr. pr. nøgle mod 47,00 kr. hos Kreamok. Opskriften koster ikke noget; det gør garnet. Der er teknikker, der kræver lidt øvelse – se opskriftens beskrivelse.
Opskriften er gratis fra DROPS Design – du finder PDF-linket på butikkens side. Garnet køber du hvor det er billigst, eller som samlet pakke.
Garnet til Forest Nymph
Det skal du bruge
| Drops Delight | mængde pr. størrelse står i opskriften |
|---|---|
| Drops Kid-Silk | fra 32,95 kr. pr. nøgle hos Rito.dk – mængde pr. størrelse står i opskriften |
| Pinde | Pind 3 mm og 4 mm (garnets anbefaling – opskriften kan afvige) |
| Størrelser | S - XXXL |
| Opskrift | Gratis PDF fra DROPS Design (dansk) |
Drops Delight
Vi har ikke priser på dette garn endnu – brug garnpakken, eller se alternativer i samme strikkefasthed.
Drops Kid-Silk
75 % mohair, 25 % silke · 25 g / 200 m · 18 m på 10 cm · pind 3–4 (dobbelt)
En strikket kjole bruger mere garn end en sweater – regn med 12–18 nøgler til en voksenstørrelse. Priser opdateret 23. oktober 2026 kl. 10:40.
Vi får en lille provision, hvis du køber via vores links. Det ændrer ikke prisen for dig, og det påvirker ikke, hvilken butik vi viser som billigst.
Sådan strikker du Forest Nymph – trin for trin
Forest Nymph bruger rundt bærestykke og snoninger. DROPS har videoer til hver teknik – linket står i opskriftens PDF.
- Strik en prøve på 18 masker i bredden og vask den, som du vil vaske det færdige – alpaka og mohair åbner sig efter vask. Passer fastheden ikke, så skift pind, ikke garn.
- Slå op til halsen og strik det runde bærestykke med jævnt fordelte udtagninger.
- Del til ærmer og krop, sæt ærmemaskerne på hjælpetråd, og prøv trøjen på – det er nu, du kan justere vidden.
- Strik kroppen ned til ønsket længde, og slut med kant.
- Tag ærmemaskerne op og strik ærmerne ned. Strik dem 1–2 cm kortere, end du tror – uld giver sig.
- Snoningerne strikkes med hjælpepind; læg mærke til, om de krydser til højre eller venstre i diagrammet.
- Vask og spænd ud i de færdige mål fra opskriften. Det er her, trøjen får sit fald.
Størrelse og pasform
Vælg størrelse efter opskriftens færdige mål, ikke bogstavet: en M kan svare til 100 cm overvidde hos én designer og 115 hos en anden. Mål en trøje, du er glad for, og gå efter den.
Garnet: 75 % mohair, 25 % silke
Mohair og silke vaskes i hånden i lunkent vand uden at gnide – ellers filter det. Pres vandet ud i et håndklæde, og tør fladt. Kradser det, så læg det i fryseren et døgn; det lægger fibrene.
Se flere strikkeopskrifter til damer, alle gratis opskrifter. Flere opskrifter til pind 3.
Spørgsmål om Forest Nymph
Er opskriften til Forest Nymph gratis?
Ja. Forest Nymph er designet af DROPS Design, og hele deres katalog er gratis på garnstudio.com. Du finder PDF-linket på butikkens side – vi linker direkte, så snart vi har hentet det. Du betaler kun for garnet.
Hvilket garn skal jeg bruge til Forest Nymph?
Opskriften er strikket i Drops Delight, Drops Kid-Silk. Den præcise mængde pr. størrelse står i opskriftens materialeliste – og garnpakken fra Rito.dk indeholder garnet til den størrelse, du vælger.
Kan jeg strikke Forest Nymph i et andet garn?
Ja, hvis du rammer samme strikkefasthed som opskriften angiver. Regn mængden om i meter frem for gram. Se vores guide til at vælge alternativt garn.
Hvad koster det at strikke Forest Nymph?
Garnpakken med alt garn koster 131,80 kr. hos Rito.dk. Køber du nøglerne enkeltvis, kan det være billigere – sammenlign priserne ovenfor.
Flere gratis DROPS-opskrifter – kjoler til damer
Se alle →Udforsk mere
DROPS' opskrifter er gratis, og garnet fås hos flere danske butikker – derfor kan du sammenligne. Se Baby Merino, Merino Extra Fine, Air, Alpaca og Kid-Silk med dagens priser, eller alle garner samlet.
Flere gratis opskrifter: alle gratis strikkeopskrifter, til damer, til børn, til baby og til herrer. Nye strikkere finder de nemme på begyndersiden, og på pind 4 og pind 5 ligger de hurtigste projekter.
